Staff List

Alphabetic List

Dr Khalid Abidi
Lecturer

Kabita Adhikari
Teaching Engineer

Deborah Alexander
Receptionist

Peter Allan
KTP Associate

Dr Erhan Arac
Research Associate

Dr Matthew Armstrong
Senior Lecturer

Dr Dave Atkinson
Senior Lecturer..

Dr Glynn Atkinson
Lecturer

Dr Nick Baker
Lecturer

Dr Lorna Bang
Research Project Administrator

Helen Barber
PA to Head of School & CPD Administrator

Dr Simon Blake
Senior Research Associate

Julie Bohill
Research Networks Administrator

Professor Said Boussakta
Prof of Communications and Signal Processing

David Branch
School Superintendent, School Safety Officer

Professor Patrick Briddon
Professor of Computational Physics

Liane Brierley
School Manager

Samuel Burn
Apprentice Technician

Dr Alex Bystrov
Lecturer

Emeritus Professor Rolando Carrasco
Emeritus Professor

Hua Khee Chan
Research Associate

Dr Graeme Chester
Senior Lecturer

Dr Ian Clark
Computing Officer (SAgE - EEE)

Dr Nick Coleman
Lecturer

Laura Coombes
Physics Programme Support Officer

Professor Nick Cowern
Professor of Nanoscience / Nanotechnology

Dr Mohamed Dahidah
Lecturer

Dr Patrick Degenaar
Reader in Neuroprosthesis

Dr Fahimeh Dehkhoda
Research Associate

Professor Satnam Dlay
Professor of Signal Processing Analysis

Claire Dougherty
MSc Support Officer

Dr Mohammed Elgendy
Research Associate / MSc Project Supervisor

Dr Enrique Escobedo-Cousin
Research Associate

Dr Salaheddine Ethni
Research Associate / MSc Project Supervisor

Graham Ewart
Electronics-Workshop/Lab Technician

Emeritus Professor John Finch
Emeritus Professor

Dr Shady Gadoue
Lecturer

Dr Gerry Goodfellow
Research Associate

Dr Jonathan Goss
Senior Lecturer

Dr David Graham
Research Associate

Dr Les Grant
Senior Lecturer

Dr David Greenwood
Research Associate

Dr Hashim Hausien
External Lecturer

Natalie Henderson
School Finance Coordinator

Emeritus Professor Oliver Hinton
Advisor to Deputy-Vice-Chancellor

Dr Alton Horsfall
Reader in Semiconductor Technology

Sarah Hunt
Undergraduate Programmes Co-ordinator

Dr Aissa Ikhlef
Lecturer

Professor Alan Jack
Emeritus Professor

Bing Ji
Research Associate

Dr Tianxiang Jiang
Research Associate

Dr Martin Johnston
Teaching Fellow

Dr Steven Jordan
Research Associate

Paul Killan
Electronics Lab/Workshop Technician

Kia Kimiabeigi
Research Associate

Dr Peter King
Research Associate

Dr Albert Koelmans
Lecturer

Mehmet Kulan
Research Assistant

Dr Kelvin Kwa
Research Associate

Dr Simon Lambert
Research Associate

Amanda Lane
PEDM Group Administrator

Dr Stephane Le Goff
Lecturer

Daniel Liang
Research Assistant

Joeline Lim
Degree Programme Coordinator

Dr Thillainathan Logenthiran
Lecturer

Andrew Lovatt
Teaching Engineer

Dr Padraig Lyons
Senior Smart Grids Researcher

Dr Mingyao Ma
Research Associate

Darren Mackie
Electronics Workshop/Laboratory Tech

Chris Manning
Electro-Mechanical Technician

Rachel Marshall
Postgraduate Taught Co-ordinator

Dr Richard Martin
Research Associate

Dr Stephen McDonald
Research Associate

Professor Barrie Mecrow
Professor of Electrical Power

Dr Petros Missailidis
Research Associate / MSc Project Supervisor

Stephen Mitchell
Electrical Services Technician

Dr Andrey Mokhov
Lecturer in Computer Engineering & Research Fellow

Dr Kianoush Nazarpour
Lecturer

Jeffrey Neasham
Senior Lecturer

Jack Noble
Technical Services Supervisor

Laura O'Flynn
Deputy Manager (Acad Prog)

Professor Anthony O'Neill
Siemens Professor of Microelectronics

Dr Sarah Olsen
Senior Lecturer

Dr Haris Patsios
Senior Research Associate

Dr Van-Tung Phan
Lecturer

Professor Volker Pickert
Professor of Power Electronics

Ian Pitcher
IT Manager

Dr Nilhil Ponon
Research Associate

Gary Potts
Cleanroom Facilities Technician

Dr Naayagi Ramasamy
Lecturer

Reza Ramezani
Research Associate

James Richardson
Electronics Research Technician

Stephen Robson
Electronic Services Supervisor

Dr Gordon Russell
Guest Member of Staff

  • Telephone: +44 (0) 191 208 7324

Edward Sciberras
Research Associate

Dr Delong Shang
Senior Research Associate

Professor Bayan Sharif
Senior Research Investigator

Dr Muez Shiref
Research Associate

Dr Andrew Smith
Research Associate / MSc Project Supervisor

Dr Kristopher Smith
Research Associate / MSc Project Supervisor

John Smith
Electro-Mechanical Workshop/Laboratory

Dr Danil Sokolov
Senior Research Associate & Research Fellow

Hang Jian Soo
Experimental Officer

Dr Nick Stannard
Senior Research Associate

Dr Charles Su

Tracey Swinbank
Finance & Research Administrator

Professor Phil Taylor
Director

Professor Gui Yun Tian
Professor of Sensor Technologies

Dr Amit Tiwari
Research Associate

Dr Rajesh Tiwari
Research Associate

Janice Trewick
Deputy Manager (Acad Prog)

Dr Charalampos Tsimenidis
Senior Lecturer

Dr Jesus Urresti Ibanez
Research Associate

Mammen Varughese
Research Assistant

Dr Konstantin Vasilevskiy
Senior Research Associate

Dr Neal Wade
Senior Research Associate

David Wall
Assistant Computing Officer (SAgE - EEE)

Jeffrey Warren
Electronics Workshop/Laboratory Tech

Dr Bill Waugh
KTP Associate

Dr Rupert Way
Research Associate

Andrew Webber
School Research Administrator

Gillian Webber
Postgraduate Research Coordinator

Allan Wheatley
Electro-Mech Workshop/Lab Technician

James Widmer
Principal Research Associate

Dave Winterborne
Research Associate

Dr Wai Lok Woo
Director of Singapore Operations

Professor Nick Wright
Pro-Vice-Chancellor

Dr Fei Xia
Senior Research Associate

Professor Alex Yakovlev
Professor of Computer System Design

Dr Mansoureh Zangiabadi
Research Associate / MSc Project Supervisor