Mr Mike Davison

MR MIKE DAVISON (appointed to 2019)

After a period of time in the accountancy profession and working for NEI as a Finance Manager Mike moved to the Port of Tyne Authority in 1982. In 1995 Mike was appointed Director of Finance and subsequently Deputy Managing Director in October 2007 until his retirement in March 2009.

Mike was appointed to Council in 2010. He has been a member of the University's Audit, Risk and Assurance Committee since 2005 and became Chair of the Committee in August 2013 until July 2017. He is also a member of Ethics Committee. Other appointments include:

Honorary Treasurer of Newcastle University Development Trust;
Non-executive Director of City Hospitals Sunderland and Chairman of the Corporate Governance Committee (from 2007);
Independent member of Church Society Finance Committee (A group working for reform within the Church of England) (from 2004);
Elder of Newcastle Reformed Evangelical Church (from 1994).