Faculty of Humanities and Social Sciences

Staff Profile

Christine O'Hara

Administrator

Background

 

Current Post

HASS Learning and Teaching Support Administrator (August 2015-to date)

I provide strategic, technical and operational support to the Dean of UG Studies and Dean of PG Studies, to ensure the delivery of the University's teaching and learning and quality assurance and enhancement objectives.

I am secretary to Faculty Learning, Teaching and Student Experience Committee and manage new programme approvals, module and regulation approval, programme monitoring and review, and professional accreditation.

 I also provide support and guidance to School contacts and  Degree Programme Directors  and DELTS on all areas relating to the Faculties learning and teaching portfolio.

 

Previous Positions Held

HASS Programme Development Administrator (January 2014- August 2015)

Administrator for the Newcastle Institute for Social Renewal (NISR) (May 2013- April 2014)

Clinical Academic Office Administrator, Medical Sciences (2010-2013)

Scholarships Officer, Macquarie University (2009-2010)

Faculty Assistant Registrar, Medical Sciences (1996-2000)

MBBS Administrator, Medical Sciences (1994-1996)

Research Services Committee Administrator (1991-1994)

 

Qualifications

BA (Hons) Business Studies (1987)