Staff List

IT Service Staff A-Z

Abduljaber Abdulqader
Computer Technician

Mark Agar
eLearning Systems Analyst

Arslan Ahmed
IT Support Technician

Michael Aitchison
Computing Officer

Ian Alder
Network Specialist

David Alsop
Manager - Audio Visual & Digital Media Services

Nacer Anou
eLearning Technologies Developer

Ursula Armstrong
Management Information Specialist

Jason Bain
Assistant Director Infrastructure & Architecture

Susan Barfield
AV Recap Technician

Barbara Barker
Senior Business Analyst

Susan Barnes
Service Desk Analyst

Christine Basken
Senior Analyst/Developer

Dennis Bates
Computing Officer

Kay Bell
Analyst/Trainer (NESS)

Marc Bennett
Learning Technologist

Ian Bettison
IT Manager

Ian Birtwistle
Desktop Support Analyst

Nick Blake
Basis Systems Administrator

Lucy Bolt
Service Desk Analyst (Tier 2)

Matthew Booker
Senior Infrastructure Technician

Robin Booth
Senior Analyst/Developer

Sam Bowman
Desktop Support Analyst

Stephen Bradwel
TV Technician

Graham Bray
Computing Officer

Paul Briganti
Senior AV Technician

Christopher Burns
Business Systems Technical Manager

Anthony Bush
IT Support Technician

Jackie Butterworth
Service Desk Analyst (Tier 2)

Jonathan Carey
Network Officer

Michael Carrick
Infrastructure Systems Administrator

Alun Carter
Web Development Manager - Careers Service

Richard Catherall
IT Support Technician

Alan Cecchini
SAP Development Manager

Fraser Chalmers
Computer Technician

Dave Churchley
Data Integration Analyst

David Clark
Infrastructure Systems Specialist

Dr Ian Clark
Computing Officer (SAgE - EEE)

Malcolm Clark
Senior Analyst/Developer

Roy Clark
Training/Testing Analyst

Brian Claydon
Computing Support Officer

Paul Coates
Network Programmer

Graham Collins
Research Computing Analyst

Beverley Cornwall
Computing Officer

Janice Coulson
Administration Manager

Jeffrey Craig
Network Officer

Wendy Craig
IT Officer

Nuala Davis
Learning Technologist

Adele Davison
Infrastructure Systems Administrator

Gary Davison
Assistant Director Service Delivery

Jamie Devlin
Desktop Support Analyst

Kevin Dick
TV Technician

Peter Dinsdale
Information Security Officer

Koray Dombaz
Computing Officer

John Donaldson
Infrastructure Systems Administrator

Steve Donoghue
Desktop Support Manager

John Dunn
Telecoms Officer

Martin Edney
Faculty IT Manager (SAgE)

Colin Fahey
AV Team Leader

Andrew Fisher
Senior Network Technician

Darren Fox
Network Technician

Chris Franks
Infrastructure Systems Administrator

Stuart Frost
Network Officer

  • Telephone: +44 (0) 191 208 3443

Roger Furness
ICT Officer (SAgE - Biology)

Janice Gaffney
IT Support Technician

Azimeh Gharavi
Senior Infrastructure Technician

Ian Gibson
Desktop Support Analyst

Carol Gordon
Senior Business Analyst

David Graham
Computing Technician

Elaine Gray
Business Analyst

Sean Gray
Infrastructure Systems Administrator

Anthony Griffiths
Senior Analyst/Developer

Dr Chris Groom
Infrastructure Systems Administrator

Ian Grunhut
Senior AV Technician

Ian Gullon
Media Support Officer

Paul Haldane
Manager, Infrastructure Systems

Mark Halpin
Computing Officer

Philip Harle
eLearning Systems Analyst

Deborah Harris
Service Desk Analyst (Tier 2)

Lee Harrison
Senior AV Technician

Peter Harvey
Infrastructure Systems Specialist

Ken Hazon
Telephony & Cabling Manager

Christina Henderson
Administration Assistant

Bryan Hepworth
IT Officer

Claire Heron
Project Manager

John Hills
Assistant Director [Business Applications]

Silmara Hodge
Project Manager

Dawn Hodgkins
Senior Business Analyst

Peter Hogan
Finance Systems Manager

Dr Robin Horton
Computing Officer

Chris Humphreys
Database Manager - NU Advancement/Corporate Affairs Directorate

Felicity Hutchings
Service Desk Analyst

Richard James
Infrastructure Systems Administrator

Bryan Jeffers
Software Licensing Officer

Clare Johnson
Senior Analyst/Developer

George Kania
Computing Technician

Atif Khan
Senior IT Technician

Mairead Kirby
Infrastructure Systems Administrator

Sandra Knauer
Senior Business Analyst

Paul Kobasa
IT Developments & Support Co-ordinator

Dr Simon Kometa
Research Computing Specialist

Andrew Lambert
Faculty IT Manager (Medical Sciences)

Michael Lancastle
Network Manager

Colin Lee
Analyst/Developer

Stephen Lloyd
Computing Officer

David Lowe
eLearning Systems Analyst

Andrew Martin
Collaborative Systems Analyst

Bill Martin
Senior BASIS Systems Administrator

David Masters
Computing Officer

Steven Minto
IT Support Technician

Az Mohammed
Learning Spaces Specialist

Richard Moon
Faculty IT Manager (HASS)

Sharon Mossman
Service Process Manager

Alan Murphy
Desktop Support Analyst

John Nicholson
Senior IT Technician

Jonathan Noble
Infrastructure Systems Administrator

Andrew Oldroyd
Computer Technician

Daniel Padgett
School Computer Officer

Graham Parker
Business Systems Technical Manager

Philip Parker
Telecoms Officer

Neil Parkin
Senior IT Technician (SAgE - AFRD)

Graham Patterson
Computing Technician

Dr Stuart Petch
SAgE - CeG IT/IS Manager

Tracey Philip
Systems Analyst

Russell Phillips
Senior Analyst/Developer

Andrew Pile
IT Manager (SAgE - MaST)

Ian Pitcher
IT Manager

Andrew Proctor
Training/Testing Analyst

Caleb Racey
Systems Architecture Manager

Kevin Rajiah
Consultant

Justin Ramel
Senior Analyst/Developer

Andy Ramsey
Senior AV Technician

Iain Reilly
Senior Infrastructure Technician

Lisa Renney
Service Management Officer

Mark Rennie
Senior BASIS Systems Administrator

John Richardson
Principal IT Consultant (SAgE)

Chris Ritson
Senior Computing Officer (SAgE - Comp Sci) & School Safety Officer

  • Telephone: +44 191 208 8175

Paul Roberts
Desktop Support Analyst

Joanne Robinson-Lamb
Communications Specialist

David Robson
Senior AV Technician

Lisa Robson
Service Desk Analyst

Idene Roozbayani
Service Desk Analyst

Aminur Rouf
Senior Analyst Developer

Ian Rutherford
Team Leader Desktop Support

Mike Sales
Collaborative Systems Analyst

Michael Savage
Senior AV Technician

Juliet Schick
I.T. Support

Christopher Schroeder
Desktop Support Analyst

Arron Scott
IT Officer

Peter Service
Senior Business Analyst

David Sharples
Learning Technologies Manager

Robert Shuttle
Senior Business Analyst

Julia Sibbald
Administration Assistant

Roger Sillito
Senior Analyst/Developer

Derek Simm
IT Supervisor

David Slaven
Desktop Support Analyst

Sam Smails
Computing Technician

John Snowdon
Senior Computing Officer (SAgE - Computing Science)

Michael Stephenson
Development Manager

Lindsay Stutchbury
eLearning Systems Analyst

Paul Sumner
Technical Officer (SAgE - Computing Science)

Graeme Tait
Web Developer - Careers Service

Susan Tarlarini
AV Service Desk Analyst

Gordon Taylor
IT Support Technician

Michelle Thompson
Cluster Room Support Team Leader (interim)

Paul Thompson
Collaborative Systems Specialist

Elina Vasina
Technician

Mark Vernon
Senior IT Technician

Andrew Vickers
Senior Analyst/Developer

David Wall
Assistant Computing Officer (SAgE - EEE)

Brenden Ward
Computing Officer (SAgE - MAST)

Mark Warwick
Computing Officer

Janet Watson
HR and CRM Systems Manager

Janet Wheeler
Research & Collaborative Services Mgr

Steve Williams
Director of University IT

Vikki Williams
Business Analyst

Jeffrey Wilson
Computing, Technical & Safety Officer

Karen Wilson
Student Systems Manager

Stephen Winter
Senior BASIS Systems Administrator

Nancy Woadden
Computing Technician

David Wolfendale
Assistant Director Teaching, Learning & Research

Iain Woodfine
Computing Officer

Michelle Wright
Infrastructure Operations Team Manager

Mark Young
Senior Business Analyst

Gavin Younger
Infrastructure Systems Administrator

Stephen Zajac
Telecoms Officer