Internal and Sponsored Prizes: 2006-2007

  • Stephenson Medal
    Best performance in Honours

awarded to: Darren Healy

  • Electrolux Prize in Mechanical Engineering
    Best overall performance in final Honours exan

awarded to: Darren Healy

  • Komatsu Prizes
    For outstanding student performance in examinations and project work

awarded to: Peter McLaughlin
awarded to: Tim Lisle

  • John Williams Project Prize
    Outstanding final year project

awarded to: George Laughton

  • IMech Prize for Outstanding Project Work
    Final year student with outstanding research, development or design

awarded to: Christopher Davidson

  • APV Baker Award
    Final year student who has achieved the best performance in Production Engineering subjects throughout first degree course

awarded to: Katherine Lowry

  • IMechE Frederick Barnes Waldron Prize
    Best performance in final year examinations (top BEng candidate)

awarded to: Brian Fumin Choong

  • Smythe Medal
    Best performance in the Materials course

awarded to: Michael Palmer

  • The Henry Gilroy Prize
    For the most notable or innovative use of engineering design or manufacturing technology

awarded for Stage 3 to: Matthew Benning

  • IMechE Best Student Prizes
    Best student in final year of each course accredited by IMechE

awarded to:

Materials: Michael Palmer
Mechatronics: Peter McLauglin
Europe: Harry Jones
Automotive: Darren Healy
BEng: Brian Fumin Choong
Design: Adam Nicholson
MEng: Chris King
Manufacturing: Katherine Lowry
Management: Adam Dyson
Maths Modelling: Richard Morris
  • Whitton Medals

awarded to:

Katherine Lowry
Christopher King
Adam Stock
Andrew Marritt
Richard Morris
Darren Healy
Oliver Warlow
Simon Flinn
Christopher Davidson
Richard Francis
David Boyd

 

Other Prizes

  • PARTNERS Prize
    For performance in Engineering Summer School

    awarded to: Nicholas Leach

  • Frank Robinson Book Prize
    Best performance in Production Engineering subjects at Stage 3
  • awarded to: Florian Richter

  • Stage 2 Prize
    Best performance at Stage 2

    awarded to: William Barnes

  • Stage 1 Prize
    Best overall performance in final exam Stage 1

    awarded to: Tom Derbyshire

  • Biggar Prize
    Best student in Foundation Year

    awarded to: Mohammed Al-Ansari

  • The Henry Gilroy Prize
    For the most notable or innovative use of engineering design or manufacturing technology

    awarded at Stage 1 to: Keiran Chauhan